Exkurze - Vodní elektrárna Lipno I

Dne 20. listopadu se naši žáci zúčastní odborné exkurze, při které žáci navštíví Vodní elektrárnu Lipno I

Vodní elektrárna Lipno I
byla uvedena do provozu roku 1959 a nachází se v podzemí v blízkosti hráze vodní nádrže Lipno na Vltavě v Jihočeském kraji. Je vybavena dvěma Francisovými turbínami o výkonu po 60 MW. Energie je vedena kabely na povrch do transformátoru a rozvodny.

Průtok vody není dostatečný, aby bylo možné dlouhodobě udržovat vysokou výrobu energie, a proto je elektrárna používána jako špičková elektrárna, která pracuje hlavně v čase elektrické špičky, kdy se dobře uplatní její schopnost rychle (během 226 sekund) rozběhnout produkci energie a dodat krátkodobě vysoký výkon. Její nedílnou součástí je vodní elektrárna Lipno II.

Tato elektrárna byla uvedena do provozu poprvé 15. června 1959 v 17:55 poprvé voda roztočila vodní turbíny vodní elektrárny.

Po více než 50 letech mezi roky 2012 až 2014 získala elektrárna obě nové turbíny.[2] Jedna vyšla na 220 milionů korun.

Od roku 2016 probíhá historicky největší modernizace vodní elektrárny, která zvýší její účinnost o přibližně 4 %.