Informační technologie

Základní informace:

Obor 18-20-M/01 (obor výpočetní techniky)

Přijímací zkouška z předmětů: český jazyk a matematika, dále doplňující otázky z praktické gramotnosti, prostorové představivosti a objektových dovedností, logiky a strategií

Forma studia: čtyřleté, denní, ukončené maturitní zkouškou

• Určeno dívkám a chlapcům, absolventům základní školy
  • Přijímací zkoušky:  ANO
    Žáci jsou přijímáni na základě studijmích výsledků (matematického průměru známek) :
    a) z 8. ročníku - závěrečné vysvědčení

b)  z 9. ročníku - pololetní vysvědčení

Zaměření oboru:

Moderní obor zaměřený na studium výpočetní techniky. Náplní studia jsou předměty povinné vyučovací (základní a výběrové) a předměty nepovinné.

Základem studia cizích jazyků je anglický jazyk rozšířený o studium technické a hospodářské angličtiny.
Druhým jazykem je německý jazyk popř. francouzský jazyk s  obdobným rozšířením jako jazyk anglický.
Mimo tyto jazyky si mohou žáci volit i třetí nepovinný jazyk.
Široké komunikační schopnosti získávají i v českém jazyce.
Ekonomika není v tomto oboru hlavním studijním zaměřením.

Celé čtyřleté studium je zaměřené na práci s výpočetní technikou, na získání znalostí hardware a software, programování atd.

Součástí oboru jsou předměty:
  • Úvod do výpočetní techniky,
  • Datové komunikace,
  • Zpracování dokumentů na PC,
  • Aplikace na PC,
  • Počítačové systémy,
  • Grafika na PC,
  • Programování,
  • Zpracování informací,
  • Databázové systémy,
  • Technické kreslení na PC a jiné.

Možnosti získání:

Nejen žáci a pedagogičtí pracovníci naší školy, ale i jiných škol mají možnost složit na naší škole (prozatím jen tyto skupiny – rozšíření pro privátní či komerční sféru a veřejnou správu je ve strategickém plánu rozvoje školy) testy ECDL (European Computer Driving Licence), které budou pro žáky a jejich budoucí zaměstnavatele v rámci Evropské unie, ale i v zámoří, dokladem, že zvládají práci s počítačem.

ECDL (European Computer Driving Licence) je mezinárodně uznávaná, objektivní, standardizovaná metoda pro ověření počítačové gramotnosti pomocí řady praktických testů. Tak jako piloti musí mít pilotní průkaz, aby mohli řídit a ovládat letadlo, tak žáci získají počítačový průkaz, který pro ně otvírá svět bez hranic.

Je to další znalost a dovednost - vedle jazykových a jiných, které na naší škole žáci získají, ke zlepšení své osobní konkurenceschopnosti na trhu práce, vstupenka do perspektivního zaměstnání a dalšího úspěšného života. Řada významných mezinárodních společností (IKEA, SHELL, VOLVO, SIEMENS), banky, telekomunikační firmy, instituce státní správy atd. uznávají ECDL Certifikát jako jediný úřední doklad znalostí práce s počítačem při výběru svých zaměstnanců. (ředitel naší školy je jeho držitelem).

Uplatnění absolventů:

Absolvent nalezne po nástupní praxi uplatnění:

• ve funkci středního managementu,
  • jako analytik a programátor ekonomického software,
  • v oblastech hromadného zpracování dat,
  • ve studiích DTP,
  • v soukromých firmách,
  • státních organizacích,
  • úřadech,
  • bankovnictví,
  • pojišťovnictví,
  • legislativě a jiné.