IT oboru dominují muži "ajťačky" se ale konkurence nebojí

IT oboru dominují muži "ajťačky" se ale konkurence nebojí

Ženy už našly cestu k IT a dokonce si myslí, že mohou být v některých oblastech úspěšnější než muži. Podle statistik jich je v Česku 13 procent a v pánském prostředí vynikají především svojí předvídavostí a smyslem pro detail.

19.2.2016,  17:15 , Novinky.cz

„Pracuji ve 12členném týmu, kde je nás sedm žen. To vypovídá o tom, že se ženy do tohoto oboru hodí. Většinou jsou více zaměřené na detaily, pamatují si souvislosti a umějí předvídat. Závisí na dané práci, ale určitě obstojí v konkurenci mužů a v některých oblastech mohou být i úspěšnější,“ říká Anna Godušová (27), která pracuje v Londýně v oblasti testování bezpečnostní systémů. Dodává, že se podle ní ženy hodí na různé manažerské pozice, programování, design i testování.

Rychlý vývoj technologií

Godušová vystudovala obor Matematické metody informační bezpečnosti na Univerzitě Karlově a v jejím ročníku bylo dokonce více dívek než chlapců. Zájem o IT je ale už na středních školách.

Sarah Štědronská (16) studuje na Soukromé střední škole výpočetní techniky v Praze obor Grafické systémy a tvorbu webových stránek. „Líbí se mi, že jde o moderní obor, kde se stále něco mění. Musíte být flexibilní a učit se nové věci – technologie, příkazy, způsoby, styly a jazyky. Zkrátka musíte postupovat vpřed společně s rychlostí technologií. Není to sice snadné, ale člověk se potom nenudí,“ popisuje obor Štědronská, která by jednou chtěla být zvukařkou nebo webovou či reklamní designérkou.

„Vysněné povolání nemám, jen chci mít zajištěné finance a práci, která mě bude bavit. Žen je v tomto oboru sice málo, takže se nepředpokládá, že budou stejně dobré jako muži, ale kde je napsané, že nejsou?“ dodává.

Zkušenosti s ajťačkami má také Ondřej Linhart (26), který pracoval jako IT analytik ve velké korporaci. „Na obdobné pozici jako já byla jedna dívka, která se teprve rozkoukávala, protože byla chvíli po škole. Byla chytrá a nemůžu říct, že by byla horší než muži,“ vzpomíná.

Chlapci - dívky 38:1

Nyní dělá Linhart IT konzultanta a říká, že jeho kolegyně je v tomto oboru opravdové eso. „Je to stejné jako u mužů, někomu to jde a někdo je mizerný. I když IT volí málo žen, pokud už se pro tento obor rozhodnou, tak předpokládají, že se pro to hodí a bude je to bavit,“ myslí si ajťák.

A jak si vedou ajťačky na středních školách? „Nemají velký zájem o elektrotechniku, ale o informační technologie zájem je. Avšak poměr je asi 38 chlapců na jednu dívku, takže děvčata mají z čeho vybírat,“ tvrdí Ondřej Mandík, zástupce ředitele SPŠE Ječná.

Často se podle něj studentky orientují na tvořivé oblasti IT, jako jsou návrhy databázových systémů, tvorba uživatelských rozhraní a 3D grafika. „V poslední době je však u našich dívek velký zájem o loT a Embeded systémy. Vynikají také v týmové práci a kreativitě,“ dodává.

Dostatek práce a financí

Pravděpodobně největší výhodou IT oboru je ale podle studentů zájem o absolventy na trhu práce. „Pracovních nabídek v oblasti IT je dostatek, specialisté jsou žádaní a také velmi dobře finančně ohodnocení. Navíc mají možnost pracovat už během studia a získat tak cenné zkušenosti. Také mohou pracovat v zahraničí, což já osobně považuji za velkou výhodu,“ doplňuje Godušová.

 

 

Vytisknout